Danas je u Sarajevu predstavljeno 16 novih korisnika koji su dobili bespovratna sredstava kroz projekat EUzaZapošljavanje koji ima za cilj poboljšanje socio-ekonomskih uslova u Bosni i Hercegovini kroz povećanje zapošljivosti i integraciju osoba udaljenih od tržišta rada. Korisnici su javne službe za zapošljavanje, obrazovne ustanove, socijalni partneri, nevladine organizacije, općine i drugi akteri na tržištu rada u BiH koji  će u narednom periodu raditi na oblikovanju budućih strategija zapošljavanja i aktivnom uključivanja pojedinaca koji su udaljeni od tržišta rada.

Zahvaljujući finansijskoj podršci Evropske unije i Švedske, očekuje se da će 1250 nezaposlenih osoba uključujući mlade, žene iz ruralnih područja, Rome i osobe s invaliditetom biti uključeno u programe za povećanje zapošljivosti. Kroz ove inicijative najmanje 625 će dobiti zaposlenje dok će najmanje 800 pripadnika romske zajednice sudjelovati u aktivnostima podizanja svijesti o tržištu rada.

Ambasador Evropske unije u BiH, Luigi Soreca, istakao je važnost ove podrške za dugoročni razvoj zemlje: “Svako u Bosni i Hercegovini zaslužuje priliku za uspjeh i doprinos društvu, bez obzira na svoje porijeklo ili okolnosti. 16 novih grantova kroz EU4Employment koristit će više od 1.250 pojedinaca, uključujući mlade ljude, žene u ruralnim područjima, osobe s invaliditetom i dugoročno nezaposlene osobe. Drago mi je da će EU sredstva u vrijednosti od 4 miliona eura kroz EU4Employment imati trajan utjecaj na korisnike projekta. EU ostaje lojalan partner Bosni i Hercegovini, pružajući ključnu podršku za postavljanje temelja za svjetliju budućnost – budućnost unutar Evropske unije“, rekao je ambasador Soreca.

Kroz projekat EUzaZapošljavanje, Evropska unija i Švedska nastoje adresirati ključne izazove tržišta rada u Bosni i Hercegovini, uz oslanjanje na dugogodišnje partnerstvo sa institucijama u zemlji. Koristeći provjerene metode Međunarodne organizacije rada u Bosni i Hercegovini, projekat nudi stručnu podršku za jačanje politika zapošljavanja i jačanje institucija poput javnih službi za zapošljavanje, obrazovnih ustanova i nevladinih organizacija.

Švedska aktivno podržava produktivno zapošljavanje i potrebna poboljšanja kako bi se osigurali pristojni radni uslovi u Bosni i Hercegovini već dugi niz godina. Program EuzaZapošljavanje omogućio nam je da udružimo naše napore zajedno s Evropskom unijom kako bismo pružili još ciljaniju i obimniju pomoć. Radujemo se rezultatima usmjerenim na uklanjanje sistemskih prepreka koje sprečavaju aktivaciju radne snage i osiguranje poslova za one koji su udaljeni od tržišta rada.”, zaključila je ambasadorica Švedske u Bosni i Hercegovini, Helena Lagerlöf.

Ovaj događaj pod nazivom „Učinimo svijet rada inkluzivnim: Pružanje integrativne podrške osobama koje su udaljene od tržišta rada“ okupio je relevantne predstavnike institucija tržišta rada, organizacije koje sudjeluju u provođenju projekata zapošljavanja i ostale sudionike na tržištu rada u BiH kako bi podijelili svoja iskustva i razgovarali o budućim strategijama za podršku osobama udaljenim od tržišta rada.

Poslodavci nemaju povjerenja u osobe sa intelektualnim smetnjama. Na otvorenom tržištu zaobilaze ih iako oni mogu biti potpuno ravnopravni  zaposlenici, kao i svi ostali. Zbog toga projekt koji implementiramo u narednih 16 mjeseci prevazilazi u želji ove prepreke da omogući osobama sa invaliditetom da vjeruju u vlastite snage, da dokažu poslodavcima da oni mogu mnogo više nego što se sad misli da mogu“, izjavila je Jasminka Rebac, menadžerica projekta Ružičnjak, kome su dodjeljenja bespovratna sredstva podrške za osobe sa invaliditetom.

Processed with Lensa with Auto Adjustments

Projekat EUzaZapošljavanje, finansira Evropska unija u iznosu od 4 miliona eura i Švedska u iznosu od 1 milion eura, a realizuje Međunarodna organizacija rada u Bosni i Hercegovini. Kroz socijalni dijalog i snažnu normativnu i tehničku stručnost projekti koje realizuje Međunarodna organizacija rada u BiH su postigli značajne rezultate za žene i muškarce kojima je potrebna podrška kako bi osigurali dostojanstven rad te time učinili svijet rada inkluzivnim. U Međunarodnoj organizaciji rada u BiH smatraju da se osobe koje se suočavaju sa višestrukim barijerama poput žena iz ruralnih područja ili osoba sa invaliditetom mogu uspješno integrirati na tržište rada, no ključno je ulagati u poboljšanje aktivnih politika i mjera na tržištu rada ali i jačati institucije koje ih provode, kao što su zavodi i službe za zapošljavanje.