Sarajevo, 28. oktobar 2024. godine – Iako tržište rada u Bosni i Hercegovini bilježi napredak u posljednjih nekoliko godina, mnoge radno sposobne osobe se i dalje suočavaju sa složenim i brojnim preprekama koje ih sprječavaju da ravnopravno učestvuju na njemu. Dok se neki nose sa dugotrajnom nezaposlenošću koja im umanjuje šanse za buduće zaposlenje, drugi su neaktivni iz različitih razloga, uključujući, izmedu ostalog, obeshrabrenost i porodične obaveze.

I funkcionalne procjene javnih zavoda i službi za zapošljavanje, te fokus grupe i analize javnih politika koje je provela Međunarodna organizacija rada u BiH okviru projekta EuzaZapošljavanje pokazuju da funkcija motivacijske podrške trenutno nije dovoljno razvijena u okviru portfolija usluga zapošljavanja koje pružaju ove institucije, ali i da na tržištu nedostaju specijalizovani neinstitucionalni pružaoci usluga u ovoj oblasti.

Upravo to je i bio povod za organizaciju Konferencije „Motivacijska podrška: nedostajuća karika u uslugama zapošljavanja“, koja je uz podršku Evropske unije i Švedske, i učešće zavoda za zapošljavanje Francuske i Švedske okupila više od 60 učesnika/ca, kako iz institucija tržišta rada tako i predstavnika projektnih implementatora u okviru programa bespovratnih sredstava projekta EUzaZapošljavanje i društava psihologa.

U uvodnom dijelu prisutne su pozdravili gospođa Lejla Tanović, koordinatorica Međunarodne organizacije rada u Bosni i Hercegovini, gospođa Ljiljana Pandžić, programska menadžerica iz delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini i gospođa Amila Ibričević, programska menadžerica za inkluzivni ekonomski razvoj ispred Ambasade Švedske.

U nastavku Konferencije online prezentaciju je održala gospođa Valli Corbanese, ekspertica MOR-a za politike zapošljavanja i javne službe za zapošljavanje. Prisutni su imali priliku čuti više o samom konceptu motivacijske podrške, šta motivacijska podrška predstavlja u okviru usluga savjetodavnog rada javnih službi za zapošljavanju, te upoznati se sa iskustvima zemalja Evropske unije. Gđa Corbanese je posebno naglasila koje sve kapacitete zavodi/službe za zapošljavanje trebaju imati ili izgraditi da bi mogli pružati kvalitetne usluge motivacijske podrške.

Tokom sesije stručne razmjene “Motivacijska podrška kao dio Garancije za mlade: iskustva zemalja Zapadnog Balkana” podijeljene su prakse, iskustva i naučene lekcije iz Sjeverne Makedonije, Srbije i Bosne i Hercegovine. Predstavnice zavoda za zapošljavanje iz Bosne i Hercegovine dale su pregled pružanja usluga motivacijske podrške kroz Klubove za traženje posla, CISO centre i grupni savjetodavni rad, naglašavajući ograničenja u kapacitetima i resursima za pružanje individualne motivacijske podrške. Zaključeno je da su zavodi/službe za zapošljavanje u Bosni i Hercegovini u proteklim godinama izgradili određene kapacitete za pružanje usluga grupne motivacijske podrške, ali da je potrebno značajno dodatno ulaganje u uvođenje efektivnih i efikasnih usluga individualne motivacijske podrške, kako bi se približili praksama vodećih zavoda za zapošljavanje iz Evropske unije ali integrirale i neke dobre prakse iz zemalja regije.

Organizacija kapaciteta i resursi zavoda u EU u kontekstu rada sa korisnicima/cama su bili u fokusu sesije „Pristupi, tehnike i alati koje koriste Zavod za zapošljavanje Francuske i Švedske za podršku korisnicima/cama koji se suočavaju sa motivacijskim barijerama”. Posebno je naglašena važnost kontinuirane obuke koje zavodi organizuju za svoje savjetodavce, ali važnost pozicije “psihologa rada” (radnih psihologa) kako bi se korisnicima/cama koji se suočavaju sa višestrukim ili teškim motivacijskim barijerama mogla pružiti adekvatna stručna podrška. Potom su predstavljene konkretne tehnike i alati koje ova dva zavoda koriste u svom savjetodavnom radu a koji će biti predmet trodvnevne obuke na kojoj će ekspertice zavoda Francuske i Švedske prenijeti savjetodavcima iz javnih zavoda/službi za zapošljavanju iz Bosne i Hercegovine, stručnim licima koja pružaju ove usluge u okviru intervencija zapošljavanja koje se provode kroz projekat EUzaZapošljavanje, te predstavnicima/cama udruga psihologa.

Jednodnevna konferencija je zaključena panelom “Iskustva projekata koji se realizuju u okviru programa bespovratnih sredstava EUzaZapošljavanje” tokom kojeg su podjeljenja inicijalna iskustva pripreme i rada sa korisnicima/cama u pogledu pružanja motivacijske podrške.  Individualni pristup korisnicima/cama, važnost izgradnje povjerenja, predanost i fleksibilnosti u posvećivanju pažnje su samo neke od  značajki motivacijske podrške koje su pomenute tokom ovog dijela.

Na kraju prisutni su zaključili da funkcija motivacijske podrške neizbježno raste, posebno zbog promjena na tržištu rada, što su prepoznale i institucije u Bosni i Hercegovini te iskazale interes za posvećivanje više pažnje jačanju ove funkcije.